Aktualności

Olga Tokarczuk laureatką literackiej Nagrody Nobla

Kim jest?

 

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 r. w Sulechowie. Pisarka, eseistka, autorka scenariuszy. Zadeboutowała w 1979 r. na łamach pisma "Na przełaj". Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim.

Jest autorką licznych powieści i opowiadań. Kolejno ukazywały się "Poderóż ludzi Księgi", "E.E", "Prawiek i inne czasy", "Szafa", "Dom dzienny, dom nocny", "Lalka i Perła", "Gra na wielu bębenkach"," Ostatnie historie", "Anna In w grobowcach świata", "Bieguni" i "Prowadź swój pług przez kości umarłych" a w bieżącej dekadzie- "Księgi Jakubowe", "Zagubiona Dusza" i "Opowiadania bizarne", a także zbiór esejów " Moment niedźwiedzia".

Za powiesć "Bieguni" otrzymała międzynaridową nagrodę Bookera dla najlepszej powieści przełożonej na język angielski. W 2008 r. za tę samą powieść otrzymała Nagrodę Literacką Nike.

10 października 2019 r. została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Kapituła przyznała nagrodę za "wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia."